Aktivní organizace: Praha

Cenu chceme přece znát vždycky předem

"... aby stát tzv. nedělal účet bez hostinského."
Vzpomínám si na devadesátá léta, když jsme vyrazili s kamarádkou do Alp na lyže. Vzdálení příbuzní se dozvěděli, že budeme nedaleko, a projevili zájem nás vidět. Slovo dalo slovo a my vyrazili. Teda nejdřív do těch Alp na lyže. Po týdnu lyžování jsme všechno narvali do škodovky a vyrazili za příbuznými. Prý se setkáme v golfovém resortu poblíž.

Už když jsme vjížděli branou do resortu bylo nám více než jasné, že hosty našeho svérázu zde ještě neubytovávali. Ulepení, špinaví, nemytí a s neskutečným nepořádkem v autě jsme odevzdali klíčky pikolíkovi a vstoupili do mramorem vydlážděné haly. Ukázalo se, že příbuzní ještě nedorazili. Dali nám tedy klíčky od našeho pokoje a my se šli ubytovat. Hned jak jsme zavřeli dveře svého pokoje propadli jsme totální panice. Noc v tomhle hotelu evidentně převyšovala jakékoli naše možnosti. Cena za noc byla vyšší, než celý náš týdenní pobyt na horách.
Jako dnes se mi vybavuje ten pocit, když jsme si na pokoji napustili horkou vanu, nalili si sklenku sektu (kompliment hotelu zdarma) a snažili se přijít na řešení vzniklé hororové situace.
Zkrátím to, příbuzní nakonec dorazili a ukázalo se, že jsou zároveň majitelé hotelu. No a my byli bohatší o zážitek.

Proč to vlastně všechno píšu? Protože tahle historka je moc hezký příklad toho, proč jsem vstoupil do politiky. Protože všichni chápeme, že znát cenu pokoje před tím, než se ubytujeme, je nutné.

Tohle platí stejně pro rodinný rozpočet, i pro rozpočet státu! V obou případech to musíme zaplatit sami. Proto mně není jedno, že dnes se politici už jenom předhánějí, jak nám nejlépe vychválit jimi nabízený pokoj, jaké pohodlí a bezstarostnost přináší, aniž by dopředu řekli, jakou cenu si za pokoj budou účtovat. A já lži a pokrytectví nemám rád. Stará ekonomická poučka říká, že neexistuje nic, jako oběd zadarmo, vždycky ten oběd musí někdo zaplatit.
Neměli bychom na to při těchto volbách zapomínat.
inspirace:
NKÚ: Počet zaměstnanců státu zatěžuje rozpočet, výkonnost přitom klesá

Kalendář