Aktivní organizace: Praha

Očkování musí být dobrovolné, ale rychlé

Možná stojíme před osudovým a nejdůležitějším rozhodnutím současné generace. Chápu, že odmítání očkování má pro některé jistou přitažlivost. Je totiž výrazem svobody, kterou bychom měli ctít a bránit. Teď je však situace zcela jiná. Tohle není pandemie Babiše či lokální malér. Je to problém, se kterým se perou všechny země bez rozdílu systému. Paradoxem je, že potlačení pandemie může bohužel trvat tak dlouho, až dojde ke kompletnímu rozvratu ekonomiky kočkopsem, rozvratu morálky a v konečném důsledku i ke ztrátě svobody.

Sami můžeme sledovat, jaké malé vředy lezou na povrch ve společnosti: přetlak, napětí, udávání, rvačky kvůli nenasazeným rouškám, zbytečné provokace. Sociální sítě vypouští bublinky závisti i nenávisti. Absolutně respektuji rozhodnutí jednotlivce odmítnout vakcínu a v žádném případě bych je nikdy a nijak netrestal, nikdy. Bohužel, to že se už dnes bez očkování na žlutou zimnici, tyfus či žloutenku nedostanete do 70 procent zemí světa, bude znamenat nejspíše, že se bez očkování na kovid nepodíváte pár let ani do Tater.

Jako člověk, který polovinu života pracoval jako hasič-záchranář, mám pro sebe jeden hlavní argument, který ční nad ostatní: ochota nechat se očkovat je vyjádřením elementární odpovědnosti vůči komunitě, rodině v níž žijeme a respektu k ostatním. Teď jen fofrovat jako Izrael, to co předvádí centrální nákupčí a přerozdělovač vakcín v Bruselu je zatím slabota. Sousedé krásný a šťastný nový rok všem a hlavně to zdraví!

 

Jiří Vítek

místostarosta MČ Praha 8

Kalendář