Aktivní organizace: Praha 8

Osmičku mám v srdci, říká Václav Klaus ml.

Praha 8 je Vaše rodné místo, strávil jste tu hodně času, vedl gymnázium. Které místo na osmičce Vám, jak se říká, přirostlo na k srdci?

Tak abych řekl pravdu, můj bratr se narodil na Bulovce (P8), moje všechny 4 děti bydlí pár metrů od sebe v Kobylisích, bydlí tu moji rodiče a tak dále. Já jsem se narodil u Apolináře a bydleli jsme první rok v suterénním bytě na Vinohradech. Když mi byl rok, dostali jsme se do družstevního paneláku na Proseku. Takže ano – cca 45 let jsem bydlel nahoře na našem kopci (Ládví), v dospělosti pak již asi dvacet let i přímo na osmičce. Je to můj domov. Mám rád Ďábličák. Byl jsem tam na prvním rande v životě. Chodil jsem tam běhat, s dětmi s kočárkem. V pubertě jsme chodívali na pivo na Vyhlídku (Na Dlážděnce), tehdy naprosto zastrčenou hospodu „na periferii“ s neopakovatelnou atmosférou – restaurace je stále v provozu, i když dosti zvětšená a víc hogofogo. Mám rád obchodní ulici Na Stírce, kam jsem jako dítě jezdil kupovat tramvajenku a měl jsem rád ty malé krámky – zelináře, obchod, řeznictví…, většina již bohužel neunesla tlak nového byrokratického socialismu, předpisů a taky se „centrum“ přesunulo pár stovek metrů severně k novému metru. Krásný je výhled od hřbitova na Bulovce směrem na Prahu, kus od gymnázia. Chodíval jsem tam v polední přestávce ze školy, když bylo hezky. Kluci hráli oba za Admiru, tak mám v oblibě většinu místních sportovišť (Meteor, Staré Ďáblice…) Mám v úctě místa naší historie – Kobyliskou střelnici, Heydrichovu zatáčku – často jsem vodíval své studenty v květnu „tady stával krámek Vosmíkových, tady hostinský Jarolímek dával výsadkářům jídlo, tady nechal Kubiš na útěku kolo, tady je ulice Novákových…“ Moje babička žila dlouhá desetiletí na Rokosce v ulici S. K. Neumanna, čili osmičku znám celou, snad každou ulici, skoro není místo, ke kterému bych neměl nějaký vztah.

Jak vnímáte současné vedení hlavního města, které kroky stojí za to okomentovat?

Upřímně, současná reprezentace Prahy je politicky asi přesně na opačném pólu, než jsem já. Věnují se vytváření dopravního teroru. (Já jsem vášnivý cyklista, dokonce jsem do předloňska ještě závodil ve veteránských kategoriích, ale auta do města patří, řidiči jsou také lidi.). Věnují se mezinárodní politice namísto městu. Nic nebudují, nic nestaví, pořádají happeningy a okázalé promoakce (večeře na Karlově mostě, festivaly „hrdosti“).

Za rok jsou velmi důležité volby, můžete potvrdit, že lídrem v Praze budete Vy?

Co bude tématem, které Trikolóra tzv. ponese v Praze? PRAHA 8 listopad 2020 6 Ano, budu lídrem Trikolóry v Praze a získáme zde hodně přes 5%, protože všechny ostatní kandidující strany jsou úplně stejné. Doba je vážná. Po odchodu ODS do levého „proevropského“ středu za lidovci a TOP09, budeme jediná politická síla bránící kapitalismus a Váš majetek. Pokud se nad tím ušklíbáte, vzpomeňte si pak na to, až pirátský soudruh ve spolupráci s ostatními Vám přijde přeměřovat byt, zda nemáte moc velkej a kontrolovat majetek (ze stejného důvodu).

Jak vnímáte oznámené spojení ODS+KDU+TOP09 do parlamentních voleb, myslíte, že je to šance pro Trikolóru?

Ty strany (u ODS tedy vedení strany a cca 1/3 členů) jsou úplně stejné, hájí stejné hodnoty. Tak je dobře, že se tím netají a veřejně se spojili. Jaká je to šance pro nás nevím, otázkou bude, zda většinový volič ODS pochopí, že je v „jiném kině“ než si celý život myslel. A nebo zda budou lidé již zcela apatičtí a budou volit jen s odporem a ze zvyku.

Ptal se Jiří Vítek

Kalendář